باقلا كاهنده چربي هاي خون


باقلا كاهنده چربي هاي خونباقلا كاهنده چربي هاي خون
يك كارشناس تغذيه: باقلا كاهنده چربي هاي خون و درمان کننده يبوست!
باقلا كاهنده چربي هاي خونباقلا كاهنده چربي هاي خونباقلا كاهنده چربي هاي خون
يك كارشناس تغذيه در يزد گفت: هر 100 گرم باقلا حاوي 110 كيلوكالري مي باشد كه محتوي 5/7 كرم مواد پروتئيني است بنابراين در تامين پروتئين مورد نياز براي رشد كودكان نقش بسزايي دارد.

يوسف نقيايي در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا، دفتر یزد، گفت: باقلا در دسته سبزي هاي نشاسته اي قرار مي گيرد و همچنين مي توان آن را جزء گروه نان و غلات نيز قرار داد.

وي گفت: باقلا حاوي فسفر قابل توجهي است كه براي گروه سني كودكان، تقويت كننده مناسبي از لحاظ بهره هوشي مي باشد.

وي تصريح كرد: علاوه بر پروتئين و فسفر، باقلا حاوي مقدار متوسطي آهن و روي است و در طب سنتي از آن به منظور درمان سرفه هاي خشك، تميز كردن دستگاه گوارشي، روماتيسم و حتي ميگرن استفاده مي شود.

وي همچنين گفت: در صورتي كه باقلا با پوست مصرف شود مقدار بسيار قابل توجهي فيبر وارد بدن مي كند كه مي تواند در كاهش چربي هاي خون و درمان يبوست موثر باشد.

وي اضافه كرد: مصرف زياد باقلا مي تواند موجب نفخ يا سنگيني معده مي شود و همچنين در بعضي از افراد به علت نقص وراثتي كمبود آنزيمي، مصرف آن مي تواند منجر به تشديد كم خوني در اين افراد شود.


برای جلوگیری از جوش زدن

1:

جالب بود ...ولی من بهش حساسیت دارم .... مشاوره و کلیات لاغری
انجام چند کار بعد از صرف غذا ممنوع است

2:

بله بعضی از افراد به باقلا حساسیت دارند که به این حساسیت فاویسم میگویند.
فاویسم(favism) یك بیماری فصلی، ‌ارثی و تغذیه‌ای هست كه به‌شكل كم خونی و بیشتر در اثر خوردن باقلای سبز خام و گاهی فریز شده و یا در اثر مصرف برخی از داروها و مواد شیمیایی اكسید‌كننده در افراد حساس اتفاق می‌افتد. چربی سوزهای باورنکردنی
در ایران، فاویسم، بومی سواحل خزر هست. خواص پوست پرتقال كانون‌هایی از بیماری هم در سواحل خلیج فارس به‌ویژه مناطق جنوب و جنوب شرقی ماهدشت،کازرون ، فسا و فیروزآباد فارس و روستاهای شمالی ایرانشهر در هستان سیستان و بلوچستان نیز دیده می‌شود. بهترین سنگ شکن کلیه
در سواحل دریای خزر، خطر ابتلا به بیماری از هفته اول اردیبهشت تا هفته دوم خرداد، ساكنان منطقه را تهدید می‌كند، ولی بحرانی‌ترین وقت هفته دوم خرداد هست. چگونه شکم صاف و بدون چربی داشته باشیم ؟ سپس این هفته هم، بیماری به‌طور موقت فروكش می‌كند، به‌طوری كه تا سال بعد بیماری حالت ركود را طی خواهد كرد. گردو مفید برای آقایون جوان سن شیوع این بیماری هم یك تا 10 سالگی هست، اما بیشتر مبتلایان در رده سنی زیر 5 سال برنامه دارند. در كودكان زیر یك سال نیز ممكن هست بیماری از طریق خوردن شیر مادر اتفاق بیفتد.
دكتر مینا ایزد‌یار، متخصص خون و رئیس انجمن تالاسمی ایران، در این فرمود‌وگو در مورد این بیماری و نحوه شروع علائم اون، توضیح می‌دهد. او معتقد هست كه فاویسم یك مشكل پزشكی حاد قلمداد نمی‌شود كه بخواهیم خانواده‌ها را نسبت به اون بترسانیم، ولی آگاهی دادن به والدین كودكان مبتلا به این بیماری، در مورد واكنش صحیح نسبت به علائم اون، یكی از ضروری‌ترین اقدامات هست.
خانم دكتر، شروع بیماری فاویسم در كودكان به‌ چه ‌صورت هست؟
فاویسم در اثر كمبود اونزیمی به نام گلوكز6 فسفات دی هیدروژناز (G6pd) به‌صورت ارثی معمولا از مادر به پسر منتقل می‌شود . ژن این اونزیم روی كروموزوم X سوار می‌شود، ولی اگر در این امر خللی پیش بیاید، فرد، مبتلا به فاویسم خواهد شد.
با این حال چرا بیشتر مبتلایان به این بیماری پسر هستند؟
این بیماری در پسرها شایع‌تر هست، چون پسرها فقط دارای یك كروموزوم X و دختران دارای دو تا از این كروموزوم هستند. بنابراین اگر ژن اونزیم نام برده شده نقص داشته باشد، پسران را بیشتر گرفتار می‌كند.
این یعنی دختران اصلا به فاویسم مبتلا نمی‌شوند؟
چرا، اگر دو كروموزوم X دختران، گرفتار نقص این ژن باشد، یا اگر كروموزوم X سالم شان نتواند دختر را در مقابل X معیوب، سالم نگه‌دارد، دختران هم مبتلا به این بیماری می‌‌شوند، ولی تعداد مبتلایان پسر خیلی بیشتر هست.
در بین مواد مصرفی، باقلا بیشتر از همه منجر به بروز علائم این بیماری در كودك می‌شود، مگر این ماده چه خاصیتی دارد؟
باقلا از جمله مواد اكسیدان هست، یعنی موادی كه اكسیژن در اونها زیاد تولید می‌شود. همین امر باعث می‌شود كه گلبول‌های قرمز فاویسمی‌ها در مقابل مواد اكسیدان از بین بروند یا پاره شوند.
این بیماری به‌ صورت چه علائمی خودش را نشان می‌دهد؟
حاصل این فرآیند به‌صورت كم‌خونی شدید، اسهال و هستفراغ، تهوع، زردی سفیده چشم، زردی پوست و خونی شدن رنگ ادرار خواهد بود.
علاوه بر باقلا، چه مواد اكسیدان دیگری در این امر دخیل هستند؟
داروهای اكسیدان مثل كوتریموكسازول و آسپیرین ، ویتامین K ، سولفامیدها، داروهای ضد‌ مالاریا، نفتالین، هستامینوفن، حنا و داروهای متفرقه دیگر ممكن هست در این بیماران باعث همولیز یا شكسته شدن گلبول‌های قرمز شوند.
همیشه همه علائم این بیماری كه به اونها اشاره كردید به این روشنی هستند كه خانواده‌ها سریعا متوجه اونها شوند؟
به هیچ وجه، علائم این بیماری گاهی اوقات به این صراحت و واضحی نیست. حتی ممكن هست این بیماری با زردی، هپاتیت و كم‌خونی‌های دیگر اشتباه شود.
خب این اشتباه را پزشكان هم ممكن هست كنند؟
بله، در خیلی از مواقع به‌خصوص در فصل بهار، پزشكان هم كم‌خونی‌های دیگر را با فاویسم اشتباه می‌گیرند و به كودك خون تزریق می‌كنند. در حالی‌كه ما همیشه می‌گوییم تزریق كار ساده‌ای نیست و حتی برای خود پزشكان نیز همراه با هسترس هست، به‌خصوص اگر خون آلوده باشد و خطر انتشار عفونت‌های مختلف را تسهیل كند.
فاویسم یك مشكل مهم پزشكی نیست كه بخواهیم امت را از اون بترسانیم. كم‌خونی‌های دیگری مثل تالاسمی ماژور نیاز به پیشگیری دارند، ولی این بیماری مشكل خاصی ندارد، چون فرد ممكن هست در طول عمر فقط یك بار دچار مسئله همولیز گلبول های قرمز خون شود.
ممكن هست كودكان با هر بار مصرف موادی كه از اونها یاد كردید دچار این علائم شوند؟
نه، خیلی از خانواده‌ها می‌گویند كودكشان قبلا مثلا داروی كوتریموكسازول یا باقلا مصرف می‌كرده، ولی این مشكل را نداشته هست، ما هم می‌گوییم نباید خانواده‌ها را نسبت به این بیماری ترساند. چون با اینكه این بیماری تا آخر عمر همراه فرد هست، ولی این علائم ممكن هست فقط یك بار به سراغ او بیاید. بنابراین ما فقط به خانواده‌ها آگاهی می‌دهیم یعنی باید به اونها فرمود كه اگر كودكشان این بیماری را دارد، حتی از كنار مزارع باقلا هم رد نشوند، چون همین كار می‌تواند باعث همولیز و شكستن گلبول‌های قرمز كودك شود.
همچنین فاویسمی‌ها نباید در منزل از نفتالین و حشره كش هستفاده كنند.
با وجود این واكنش‌ها، حتی اگر كودك نیاز به مصرف داروی كوتریموكسازول یا سایر داروها داشت، شما والدین را از خوراندن اونها به كودك منع خواهید كرد؟
اگر كودكی نیاز به داروی كوتریموكسازول داشت و مبتلا به فاویسم بود، نباید این دارو را به او نداد، بلكه كودك باید این دارو را تحت نظر پزشك و با احتیاط حتما مصرف كند.
داروی ضد‌ مالاریا در بیمارانی كه مجبور به هستفاده از اون می‌شوند، همولیز ایجاد می‌كند، ولی ما مجبوریم دوز این داروها را پایین آوریم و به بیمار بدهیم.
با این حال و با تعریفی كه از علائم بیماری داشتید، چاره‌ای جز رساندن كودك به مراكز اورژانس و اقدامات اورژانسی روی كودك نیست. كمی در این مورد توضیح می‌دهید؟
اگر در این شرایط به كودك رسیدگی نشود، ممكن هست در اثر كم‌خونی دچار نارسایی قلبی و یا حتی خطرات خیلی جدی‌تر شود. بنابراین كودك به محض شروع این علائم باید سریعا برای تزریق خون به اورژانس ارجاع داده شود.
خیلی از این بیماران هم حتی تا چند روز در بیمارستان بستری هستند.
می‌توانیم بگوییم كه زردی دوران نوزادی با این بیماری ارتباط دارد؟
البته كمبود اونزیم گلوكز6 فسفات دی هیدروژناز در دوره نوزادی باعث زردی نوزادان می‌شود. برای همین در شرح حال این كودكان بیمار، باید از خانواده‌ها بپرسیم كه فرزندشان در دوره نوزادی مبتلا به زردی بوده یا نه؟ یكی از كارهایی هم كه اخیرا تحت نظر وزارت بهداشت به‌صورت غربالگری نوزادان انجام می‌شود، همین مسئله هست.
چند % این زردی‌ها را می‌توان به فاویسم نسبت داد؟
شاید حدود 20 تا 30 % مربوط به این بیماری هست. البته اگر زردی بالا برود، لازم هست تا نوزاد در بیمارستان‌ بستری شود، چون به هر حال بیش از 70 تا 80 % نوزادان در ابتدای تولد مبتلا به زردی هستند.
نكته دیگری باقی مانده؟
امت باید به این نكته توجه داشته باشند كه فاویسم یك بیماری جداگانه از آلرژی هست، یعنی كسانی كه فاویسمی هستند، فكر نكنند كه در مقابل غذاهای دیگر هم حساسند یا آلرژی دارند. آلرژی نسبت به مواد غذایی كاملا با فاویسم فرق دارد.
علاوه بر این، فاویسم یك مشكل مهم پزشكی نیست كه بخواهیم امت را از اون بترسانیم. كم‌خونی‌های دیگری مثل تالاسمی ماژور نیاز به پیشگیری دارند، اما این بیماری مشكل خاصی ندارد، چون فرد ممكن هست در طول عمر فقط یك بار دچار مشکل همولیز گلبول های قرمز خون شود.

3:

من هرموقع میخورمش مجبورم برم بیمارستان دوروزی بستری شم

4:

شخص دیگری هم در خانواده شما به این حساسیت مبتلاست؟
شما در مناطق نامبرده زندگی میکنید ؟

5:

نه...فقط منم ...تورشت زندگی میکنم

6:

شما کمبود نوعی اونزیم در بدن دارید که باعث مسمومیت با خوردن باقلا میشه
احتمالا" در کودکی هپاتیت نگرفتید ؟ که بخاطرش خونتون رو عوض نمايند؟


70 out of 100 based on 10 user ratings 250 reviews