در مورد جمکران و چگونگی ساختنش، چاه آن، چرا نامه باید بندازیم تو چاه، چگونگی نمازاش


در مورد جمکران و چگونگی ساختنش، چاه آن، چرا نامه باید بندازیم تو چاه، چگونگی نمازاش
    در مورد جمکران و چگونگی ساختنش، چاه آن، چرا نامه باید بندازیم تو چاه، چگونگی نمازاش یعنی از طرف کی بوده، می خواستم بدونم؟

پاسخ :


من زنی هستم 24 ساله، چادری، معتقد به احکام اسلامی و سید نیز هستم اما بعضی از مسائل که

1:من یک فرد فلج کامل هستم که قادر به حرکت کردن و حتی تکان دادن دستهایم نیستم. مدتی است

سوال شما حاوی چند بخش هست که جداگانه به اونها میپردازیم:

غیبت کردن بدتر است یا با نجاست نماز خواندن؟
1.


آیا امام علی 33 زن داشتند؟ چرا؟
چگونگی ساختن مسجد جمکران

چرا به امام علی(ع) قتال العرب می گویند؟


چرا اسم امام علی(ع) در قرآن نیامده است؟
مرحوم میرزا حسین نوری درباره تاریخچه تأسیس مسجد جمکران از قول شیخ فاضل حسن‌بن حسن قمی معاصر شیخ صدوق در کتاب «تاریخ قم» از کتاب «مونس الحزین فی معرفته الحق و الیقین» نقل کرده هست: شیخ عفیف صالح حسن‌بن مثله جمکرانی می گوید: من شب سه شنبه هفدهم ماه مبارک سال 393 ه.ق در خانه خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از امت به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و فرمودند برخیز و خواسته امام وقتت را اجابت کن که تو را می خواند.


کتاب احتجاج راجع به چی هست؟ چه کسی نوشته؟ اگر کسی در اصول عقایدش دچار تردید بشه، از
اونها مرا به محلی آوردند که اکنون مسجد(جمکران) هست

در خصوص استفاده وامهای بانک در غیر محل خود، به عنوان مثال استفاده از وام جعاله در جهت
حضرت مهدی(عج) مرا به نام خواندند و فرمودند: برو به حسن بن مسلم بگو: اینجا زمین شریفی هست و حق تعالی این زمین را بر زمین های دیگر برگزیده و شریف کرده هست.

تو اون را گرفته به زمین خود ملحق کرده ای ...

.

اون گاه فرمود : به امت بگو:به این مکان رغبت نمايند و اون را عزیز بدارند.(النجم الثاقب، صفحه 383 – 292)
تفصیل این داستان چنین هست :
شیخ حسن بن مثله جمکرانی می گوید: من شب سه شنبه ، 17 ماه مبارک رمضان سال 393 قمری در خانه خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از امت به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و فرمودند: برخیز!‌ و امام مهدی (عج) را اجابت کن که تو را می خواند.
اونها مرا به محلی که اکنون مسجد(جمکران) هست آوردند.

چون نیک نگریستم ، تختی دیدم که فرشی نیکو بر اون تخت گسترده شده و جوانی سی ساله بر اون تخت تکیه بر بالینش کرده و پیری هم پیش او نشسته هست ، اون پیر حضرت خضر(علیه السلام) بود.

پس اون پیر مرا بنشاند.
حضرت مهدی (عج) مرا به نام خود خواند و فرمود: برو به حسن بن مسلم ، که در این زمین کشاورزی می کرد بگو : این زمین شریفی هست و حق تعالی اون را از زمین های دیگر برگزیده هست و دیگر نباید در اون کشاورزی نمايند.
حسن بن مثله فرمود: یا سیدی و مولای ، لازم هست که من دلیل و نشانه ای داشته باشم و الا امت حرف مرا قبول نمی نمايند.

آقا فرموند: تو برو و اون رسالت را انجام بده، ما خودمان نشانه هایی برای اون برنامه می دهیم و پیش سید ابوالحسن برو و به او بگو حسن بن مسلم را احضار کند و سود چند ساله را که از این زمین به دست آورده هست ، وصول نماید و با اون پول مسجد را بنا کند.
حسن بن مثله می گوید: چون من پاره ای راه آمدم ، دوباره مرا باز خواندند و فرمودند: بزی در گله جعفر کاشانی هست، اون را خریداری کن و بدین موضع آور و اون را قربانی کن و بر بیماران انفاق کن، هر بیمار و مریضی که از گوشت اون بخورد، حق تعالی او را شفا می دهد.
وی می گوید: من سپس به خانه بازگشتم و تمام شب را در اندیشه بودم تا اینکه نماز صبح خوانده و سپس به سراغ علی المنذر رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل کردم و با او به همان موضع شب قبل رفتیم، وقتی که رسیدیم زنجیرهایی را دیدیم که طبق فرموده امام (علیه السلام) حدود بنای مسجد را نشان می داد.

سپس به قم نزد سید ابوالحسن رضا رفتیم و چون به در خانه او رسیدیم ، خادمان او فرمودند که سید از سحر در انتظار توست و تو از جمکران هستی؟ به او فرمودم بلی، به درو ن خانه رفتم و سید مرا گرامی داشت و فرمود: ای حسن بن مثله ، من در خواب بودم که شخصی به من فرمود که حسن بن مثله نامی از جمکران پیش تو می آید هر چه می گوید تصدیق کن و بر قول او اعتماد کن که سخن او سخن ماست، و قول او را رد نکن و از هنگام بیدار شدن از خواب تا این ساعت، منتظر تو بودم .

اونگاه من ماجرای شب گذشته را برای وی تعریف کردم .
سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون آوردند و سوار شدند.

چون به نزدیک روستای جمکران رسیدند گله جعفر کاشانی را دیدند، حسن بن مثله به میان گله رفت و اون بز که از پس همه گوسفندان می آمد، پیش حسن بن مثله دوید.جعفر سوگند یاد کرد که این بز در گله من نبوده و تاکنون اونرا ندیده بودم، به هر حال اون بز را به مسجد آورده و اون را ذبح کردند و هر بیماری که از گوشت اون خورد با عنایت خداوند تبارک و تعالی و حضرت بقیه الله (ارواحنا فداه) شفا یافت.

حسن بن مسلم را احضار کرده و منافع زمین از او گرفتند و مسجد جمکران را با چوب و دیوار پوشانیدند، سید زنجیرها و میخ ها را با خود به قم برد و در خانه خود گذاشت .

هر بیمار و دردمندی که خود را بدان زنجیر می مالید، خدای تعالی او را شفای عاجل عنایت می فرمود.

ولی پس از رحلت سید ابوالحسن، اون زنجیرها پنهان گشته و دیگر کسی اونها را ندید.
.


مشروح فرمان مقدس حضرت بقیه الله (ارواحنا فداه) برای تاسیس مسجد جمکران را علامه نوری در کتاب شریف النجم الثاقب ، صفحه 294 و جنه الماوی ، صفحه 230 از کتاب گرانقدر «مونس الحزین» تالیف شیخ صدوق نقل کرده هست.
2.

نامه انداختن در چاه
کسی نفرموده واجب هست در چاه جمکران نامه بیندازید ؛ بلکه در بعضى از کتاب‏ها مانند کتاب مفاتیح‏الجنان مرحوم شیخ عباس قمى آمده هست که از کتاب تحفهالزائر از حضرت صادق(ع) نقل شده که هرگاه حاجتى داشته باشید و یا از امرى مى‏ترسید این دعا را در کاغذى بنویس و در آخر حاجت خود را ذکر کرده و سپس اون را در گلوله‏اى از گِل برنامه داده و در میان آب جارى یا چاهى بینداز.

خداوند به زودى گشایش در کار شما ایجاد مى‏کند، (مفاتیح‏الجنان، ص 974).

اما در این که حتماً به دست امام عصر(عج) مى‏رسد یا نه، خدا مى‏داند و بر فرض که چنین باشد معلوم نیست هر نامه‏اى که نوشته شود و در آب انداخته شود مورد نظر حضرتش برنامه گیرد.

گرچه از نظر عقیده شیعه اون حضرت به اذن خدا از همه امور مطلع و واسطه فیض خدا به بندگانش مى‏باشند، (اعلام‏الدین، ص 270 - 269).
البته معناى عریضه‏نویسى این نیست که حضرت حجت اون نوشته را باز مى‏کند یا مى‏خواند؛ بلکه خدا و رسول او و اهل بیت عصمت و طهارت‏علیهم السلام از نیت‏هاى ما و اونچه در ذهن و دل ما مى‏گذرد، آگاهند؛ چه رسد به نوشته‏هاى ما، اون هم در صورت گرفتارى و توسّل به اون عزیزان.

در واقع خواسته‏اند به ما یاد دهند که با محبوب و صاحب خود ارتباط بربرنامه کنیم و همان‏طور که براى محبوب‏هاى دنیوى ابراز علاقه و محبت مى‏نماییم، بتوانیم با مولاى خود هم نامه‏نگارى کنیم.


3.

نماز امام وقت(عج) در مسجد جمکران
خود امام وقت(ج) به حسن بن مثله جمکرانی فرمود: به امت بگو:بدین مکان رغبت نمايند و اونرا عزیز دارند.

و چهار رکعت نماز در اون گذراند.

دو رکعت اول به نیت نماز تحیت مسجد هست که در هر رکعت اون یک حمد و هفت «قل هو الله احد» خوانده می شود و در حالت رکوع و سجود هم هفت مرتبه ذکر را تکرار نمايند.

دو رکعت دوم به نیت نماز صاحب الوقت (عج) خوانده می شود، بدین صورت که سوره حمد را شروع می کنیم و چون به آیه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» می رسیم این آیه شریفه را صد مرتبه تکرار می کنیم و سپس اون بقیه سوره حمد را می خوانیم و سپس پایان سوره حمد سوره «قل هو الله احد» را فقط یک بار می خوانیم و به رکوع می رویم و ذکر «سبحان ربی العظیم و بحمده» را هفت مرتبه پشت سر هم تکرار می کنیم و ذکر هر کدام از سجده ها نیز، هفت مرتبه هست.

رکعت دوم نیز به این گونه هست.

چون نماز به پایان برسد و سلام داده شود یک بار فرموده می شود «لا الله الا الله» و به دنبال اون تسبیحات حضرت زهرا (س) خوانده می شود و سپس اون به سجده رفته و صدبار بگوید: «اللهم صلی علی محمد و آل محمد.»
فضیلت مطالعهنماز در مسجد جمکران
اون گاه امام مهدی (عج) فرمودند: هر کس این دو رکعت نماز (نماز اول صاحب الوقت (عج)) را در این مکان (مسجد مقدس جمکران) بخواند، مانند اون هست که دو رکعت نماز در کعبه خوانده باشد.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 11:24 ق.ظ به این سوال جواب داده هست.


88 out of 100 based on 88 user ratings 238 reviews

*